Spordil,  õigemini spordikultuuril, on suur roll inimese kasvatamisel ja tervislike eluviiside järgimisel. Läbi spordi õpitakse olema oma tegemistes aus, austama partnereid ja ka vastaseid. 

Sport- see on eluviis ja filosoofia!


Armas Spordisõber!

 Täna on mul suur rõõm olla tagasi kodusaarel ja töötada Orissaare spordi hüvanguks. Orissaare sport on olnud läbi aegade tuntud üle Eesti ja ka väljaspool Eestit. Tuntuse eest saame olla tänulikud meie tublidele spordiaktivistidele, kellele ma juba väikese Orissaare tüdrukuna austusega alt üles vaatasin: Arvi Lopato, Milvi Viss, Ly Link, Jüri Link, Herman Vesiaid, Arno Teär, Henn Sepp, Rein Väli, Karlo Paat, Ormi Sulg, Ülo Taniberg, Ilmar Kivi, Helgi Kivi, Saima Umber, Joel Riisik.

Tänaseks olen Orissaare valla spordijuhi ja Orissaare Spordihoone juhatajana töötanud pool aastat.

Olen Orissaare Keskkooli vilistlane. Akadeemilised teadmised omandasin Tartu Ülikooli prof. Atko Meeme Viru ja vanemteadur Mehis Viru käe all. Nende juhendamisel valmis ka teaduslik töö toidulisandite mõjust kiirusjõu alade sportlastele, mille tulemusena toodetakse täna toidulisandit nimega Retibol. Sporditeaduslike ettekannetega olen esinenud kahel Ülemaailmsel Spordikongressil (Yvasküla ja Köln). Väärtuslikud töökogemused omandasin  Eesti suurimas spordiklubis Tartu Ülikooli Akadeemilises Spordiklubis spordiprojektijuhina ja Baltimaade suurimas spordikeskuses Kääriku Puhke-ja Spordikeskuses juhatuse liikmena.  Kogu oma elu olen olnud spordi sees: tegelenud ise aktiivselt spordiga, testinud, nõustanud ja juhendanud sportlasi. Pedagoogilise töö kogemuse sain koolitades Eesti lasteaedade liikumiskasvatajaid ning Tartu Ülikoolis õppejõuna töötades.

Suur rõõm on olla tagasi kodusaarel ja panustada oma spordialased teadmised koduvalda.

 2010. aastal jätkusid juba traditsiooniks muutunud spordiüritused:

  1. Väikese Väina mängud 2010. aastal olid pühendatud Väikese Väina mängude 30. aastapäevale. Üle pikkade aegade olid taas mängude korralduse juures väärtusliku nõuga meile kõigile armsaks saanud Orissaare spordihinged. Kokku sai kogutud ka materjal mängude ajaloo kohta.
  2. Väikese väina avaveeujumine. Sel aastal tehti nii osalevate sportlaste rekord, kui ka rajarekord.
  3. Orissaare triatlon. Peakorraldaja Andre Kuntseli  käe all toimunud Orissaare Triatlon alustas sel aastal koostööd Eesti Triatloni Liiduga ning 2011. aastal on Orissaare Triatlon Eesti Triatloni Liidu  kalendris kui arvestatav Eesti Triatloni etapp.

4.      Tammetõrumängud on pikkade traditsioonidega, mis mõeldud lastele. Mängude ellukutsuja on tänaseks meiehulgast lahkunud üle Eesti tuntud sporditegelane Ilmar Kivi. Tänaseks jätkavad Tammetõrumängude korraldamise traditsioone perekond Kivi, Viss ja Treiel  ühiselt.  

 2010. aastal said alguse uued üritused:

  1. Orissaare Lahtised Karikavõistlused Võrkpallis, millest võttis osa 9 võistkonda üle Eesti. Märkimist väärib asjaolu, et võistlustel osales ka Otepää vallavalitsus, koos oma  mees- ja naiskonnaga. Otepää valla osalemise juhtmõte on laiapõhjaline sõprussidemete loomine Orissaare vallaga. Sõprussidemete loomise idee sai minul alguse seepärast, et Orissaare vallal ei olnud siiani sõprussidemeid Eesti valdadega.  
  2. Alustasime neli korda aastas toimuva Orissaare seeriavõistlusega, millest kaks etappi toimub staadionil ja kaks spordihoones. Seeriavõistlus koosneb kolmest alast: paigalt hüpped, heited ja 30 meetri jooks. Igast etapist võtab osa keskmiselt 50 sportlast erinevatelt spordialadelt üle Eesti.
  3. Uue traditsioonina sündis koostöös Muhu ja Orissaare lasteaiaga Saaremaa lasteaedade spordipäev. Kolmel parimal lasteaial on võimalus osaleda üle Eestilisel Lasteaedade Spordipäeval Tallinnas.
  4. Toimus esimene Eesti saartevaheline spordialane koostöö. Esimese üritusena viisime läbi Eesti Saarte Aeroobikaprintsessi valimise.
  5. Alguse sai Ülemaailmsete Käimispäevade raames toimuv Orissaare sügisjooks ja sügismatk, kus osalejate hulk oli 50 inimest.
  6. Orissaare Spordihoones toimusid juulis Tartu Ülikooli Spordimeditsiini Kliinikumi info – ja testimispäevad Saaremaa noorsportlastele. Koostööst loodame tulevikus suurt abi Saaremaa noorsportlastele.

 

28. augustil sõlmisime koostöölepingu Orissaare korvpallurite ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi korvpallimeeskonna TÜ/Rock vahel.
Pärast lepingu allkirjastamist hakkas Orissaare korvpallimeeskond kandma nime Orissaare Rock. Koostöö TÜ/Rockiga pakub mitmeid uusi võimalusi mitte ainult Orissaare noortele, vaid ka huvilistele mujalt Saaremaalt. Koostöös osalevad noored saavad kaasa lüüa koos TÜ/Rocki noortega ühislaagrites ja ühistel turniiridel. Samuti on Orissaare treeneritel võimalus end täiendada koolitustel, kus osalevad ka TÜ/Rocki treenerid. Meeskonnad komplekteeritakse tulevikus ühiselt, nii on Orissaare mängijatel võimalus jõuda ka TÜ/Rocki rivistusse.

 Orissaare ettevõtjate toel valmis Orissaare Staaadionil harjutusrada. Selle eest suur tänu Peeter Oopkaubale, Sulev Sallale, Rain Traumanile ja Ants Riimile.

 Suur rõõm on Orissaare tublidest treeneritest, kelle käe all treenivad ja õpivad Orissaare ja mitmete naabervaldade lapsed, noored ja täiskasvanud. Meie tublid treenerid ja kehalise kasvatuse õpetajad Ly ja Jüri Link, korvpallitreenerid Mati Rüütel, Andre Kuntsel, Margo Rüütel, Margus Nurja, maadlustreener Tiit Uspenski, kulturismi-, jõusaali- ja lastetreener Raimo Tamm, võimlemis- ja aeroobikatreener Tiina Käen, naisvõimlemise treener Anne Keerd, annavad hindamatu panuse, et meie vallale ja Eesti riigile kasvaksid tublid ja terved kodanikud.

Aasta parimaks spordisaavutuseks pean Orissaare gümnaasiumi võitu TV 10 olümpiastarti võistlustel, treener Ly Lingi juhendamisel.

Aasta suurimaks kordaminekuks pean Orissaare ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi vahelise koostöö algatamist, olles Eestis ainulaadne.

 

Järgmisel 2011. aastal ootavad Orissaare spordisõpru ees mitmed huvitavad spordiüritused, kus on võimalik ise kaasa lüüa ja mitmeid suurüritusi ka kõrvalt jälgida.

Rohke osavõtjate arvuga üritus on 2011. aasta 6.-7.august toimuv maailma suurima seiklusspordi sarja X-Dreami öine etapp, kus osalejate arv on ligi 1000 inimest.

Jalgrattaspordisõpradele pakuvad kaasaelamist 20.juunil 2010 Orissaares toimuvad Eesti meistrivõistlused jalgratta spordis .

Triatloni harrastajatele on hea uudis, et Orissaare triatlon on nüüd Eesti Triatloni Liidu kalendris arvestatav triatloni etapp. Osalemissoovi on avaldanud mitmed nimekad triatlonistid.

Kindlasti jätkuvad 2010. aastal Orissaares alguse saanud võistlused ja üritused.

Mitu suurt spordisündmust, mille toimumise osas käivad eelläbirääkimised jäävad veel spordisõpradele üllatuseks.

 

Soovin kõikidele jõudu ja jaksu treenimisel!

Teie spordijuht Kaire Nurja

 Loe edasi!