ARMAS SPORDISÕBER!

 "Elu on nagu jalgrattasõit. Tasakaalu hoidmiseks tuleb end liikumises hoida."

Albert Einstein

On hea meel tõdeda, et muutusterohke 2013 aasta oli Orissaarele sportlikus mõttes edukas:  meie  sportlased said end erinevatel rahvusvahelisetel võistlustel proovile panna, mitmel võistlusel olid osalejate rekordarvud, siia spordilaagrisse tulijad jäid rahule ja mõnigi broneeris laagriaja järgmiseks suveks. Orissaare Spordi jätkusuutliku spordiarendustöö tulemusena on Orissaare Sport muutunud ühtseks terviklikuks klubisüsteemiks, kus treenivad ja omandavad teadmisi harrastus- ja võistlussportlased, täiskasvanud ja noored ning gümnaasiumi spordiõppe õpilased.

Teist hooaega lisab Orissaare valla spordile suurt väärtust oma spordikool, andes MTÜ Orissaare Spordile kõik legaalsed õigused tegeleda veelgi efektiivsemalt noortespordi arendamisega. 2012. aastal anti  MTÜ Orissaare Spordile Haridus – ja Teadusministeeriumi käskkirjaga koolitusluba ning Vabariigi Valitsuse korraldusega kanti MTÜ Orissaare Sport tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja.

2013. aastal stabiliseerus spordiharrastajate hulk. Aastalõpu seisuga on spordikoolis ligi 70 õpilast ja igapäevaste täiskasvanud treenijate arv ületab saja harrastaja piiri.

Sel aastal lõpetasid oma õpetajakarjääri 40 aastat gümnaasiumis töötanud Ly ja Jüri Link, kelle tööpanus Orissaarele on hindamatu väärtusega: mitu põlvkonda õpilasi on kasvanud sportlikus vaimus. Teatepulga kehalise kasvatuse õpetajatena on üle võtnud Margo Rüütel ja Kateriin Pani.

Väikese valla kohta on Orissaarel väga suur spordialade valik nii võistlussportlastele kui ka harrastajatele. Üha enam leiavad uued asjaarmastajad aega oma enese tervise eest hoolt kanda kasutades järjepidevalt Orissaare Spordi treeninguid ja teenuseid.

Saaremaa valdadest suurima delegatsiooniga osales Orissaare ühtse valla ühisvõistkonnana Karksi-Nuias toimunud Eestimaa valdade suvemängudel.

Aastal 2013 oli Orissaare noorsportastele suurimaks kordaminekuks TV 10 olümpiastardi võistlustel II koht. Tänaseks on Orissaare Gümnaasium TV 10 olümpiastarti võistlussarjas kõige edukam kool Eestis. Samuti osalesid Orissaare noored edukalt rahvusvahelistel kergejõustikuvõistlustel Rootsis „SAYO Games“ ja tublilt esinesid noorkorvpallurid rahvusvahelisel korvpalliturniiril Salva Basket Cup’il Tartus. Kus Orissaare Rocki 97 võiskonda saavutas mainekate vastaste vastu II koha. Väga häid tulemusi läbi hooaja on näidanud Tormi Niits, kes kuulub Eesti omavanuste koondvõistkonda korvpallis. Edukad on olnud Romet Room ja Egert Eist, kelle tulemused kergejõustikus kuuluvad samuti Eesti omavanuste poiste esikümnesse.

Tänavu Orissaares toimunud erinevatel võistlustel osales kokku ligi viissada kakskümmend sportlast ja harrastajat, lisaks pealtvaatajad.

Laagrilisi  on tänavu Orissaares käinud  ligi kolmsada, kes ühtekokku ööbisid siin 1265 ööd. Turismi spordi- ja huvialategevustega sidumine on ainus viis turismimajanduse numbrite kasvuks, mis aitab positiivselt kaasa ka teiste valdkondade ja elukeskkonna atraktiivsemaks muutmiseks. Saarte Turismiarenduskeskuse hinnangul on Orissaare valla viimaste aastate turisminumbrite kasvu taga tugev ja professionaalne töö sporditurismi valdkonnas. Heade tulemusteni spordivaldkonna arengu kasvus viis Orissaare spordihoone endise juhi Kaire Nurja kolme aastane ennastsalgav tegevus Orissaare valla ühtsesse spordisüsteemi viimisel  ja selle käivitamisel. Kaire jätkab panustamist oma koduvalla arengusse MTÜ Orissare Sport juhatuse liikmena.  MTÜ Orissaare Spordi juhatuse esimehe kohustusi  täidab Raimo Tamm ja Sporikooli juhib alates septembrikuust Tiit Uspenski, kelle spordijuhi alased kogemused ja hea suhtlemisoskus aitavad kooli positiivsele arengule kaasa.

Eelmistel aastatel alustatud spordiüritused on muutunud nüüdseks juba traditsioonideks. Jällegi oli Orissaarel au võõrustada TTÜ võrkpallivõistkonda, Eesti Kulturismi ja Fitnessiliitu ning Eesti heitekoondist.

Ats Kiisa kirjutab oma blogis Eesti heitekoondise sügislaagrist: „Laagri kirsiks tordil võib pidada Orissaare Spordihalli kuulitõukevõistlust, mis toimus seal juba teist aastat. Saaremaal korraldatud võistlused on alati hoopis midagi muud kui mandri-Eestis. Alati on võistlusel pidulik avamine koos esinejatega ja tribüün on rahvast suuremalt jaolt täis.“

Need sõnad teevad rõõmu ja au Orissaare spordirahvale.

2013 a jätkusid Orissaares traditsiooniks muutunud spordiüritused:

1.      Erinevad korvpalli võistlused (Saare maakonna MV, Eesti MV, Kuuseoksa turniir, Väinamere korvpalliliiga mängud)

2.      Kolmandat aastat oli Orissaare spordihoone kodusaaliks Schenker liiga võistkonnale TTÜ.

3.      Neljandant aastat toimus Orissaare seeriavõistlus paigalt hüpetes ja heidetes.

4.      Jätkus 2011 aastal Mati Rüüteli poolt ellukutsutud Ida-Saaremaa koolidele mõeldud võistlussari lastele. Võistlussarjas osaleb kokku 60 last.

5.      Väikese väina avaveeujumine. Ujumine toimub alates 2010. aastast koostöös kahe vallaga (Muhu ja Orissaare vald). Avaveeujumist on peetud juba 20 korda.

6.      Orissaare triatlon, mis on peakorraldaja Andre Kuntsel’i käe all ellu kutsutud. Orissaare triatlon on juba kolmandat aastat Eesti Triatloni Liidu kalendris arvestatavaks võistluseks. 2013 aastal osalesid Orissaare triatloni mitmed Eesti triatleetide paremikku kuuluvad sportlased.

7.      Tammetõrumängud on pikkade traditsioonidega, mis mõeldud lastele. Mängude ellukutsuja on tänaseks meie hulgast lahkunud üle Eesti tuntud sporditegelane Ilmar Kivi. Tänaseks jätkavad Tammetõrumängude korraldamise traditsioone perekond Kivi, Viss ja Treiel  ühiselt.

8.      Ülemaailmsete Käimispäevade raames toimus neljandat aastat järjest Orissaare Sügismatk ja sügisjooks. Esimest korda oli kavas ka lastejooks. Koos lastejooksuga osales üritusel 90 inimest.

9.      Jätkusid 2010. aastal ellu kutsutud  Saare- ja Muhumaa  lasteaedade spordipäev. Kokku osales viis lasteaeda (70 last). Lasteaedade spordipäev toimus koostöös Muhu ja Orissaare vallaga. Kohtunikena tegutsesid Milvi Viss ja Andre Kuntsel.

10.  Jätkuvad eakatele mõeldud  spordivõistlused koostöös MTÜ Orissaare Tugikeskusega, mille eesotsas on Maaja Vabrit. Kolmandat aastat järjest selgitame välja ka  Orissaare valla eakate meistri saapaviskes ja vildiviskes.

11.  Jätkus koostöö Eesti Kulturismi ja Fitnessi liiduga. Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu suvelaager Fit Camp Orissaares. Peale eriti õnnestunud koostööprojekti  Athetic Fitness 2011, toimub igal suvel Ott Kiivika eestvedamisel Fit Camp Orissaares. Tänavuse laagri teemaks oli Bikini Fitness.

12.  Jätkus koostöö Eesti heitekoondisega, kus kohalviibijate hulk ulatus 100 inimeseni. Laagri raames toimus rahvusvaheline heiteseminar, heitekoondise laager, Korvpallilahing Eesti Heitekoondis vs Orissaare Rock, TRX vahendite esitlus ja kuulitõuke võistlus.  Suurt rõõmu tegi Orissaarele selliste kuulsuste kohalolek nagu Gerd Kanter, Erki Nool, Rene Bürkland, Jarmo Pöyry, Kätlin Tõllasson, Risto Mätas, Linda Treiel, Toomas Merila, Ants Kiisa.

13.  Jätkus 2011. aastal Orissaare Gümnaasiumis loodud lisaeriala Liikumis- ja Spordiõppe. Lisaeriala tundides (35 tundi) omandavad gümnaasiumi õpilased üldteadmised spordist (spordipsühholoogia, spordiürituste korraldamise alused, spordiajalugu, spordiõigus, lihasõpetus, taastumine ja vigastuste ennetamine, erinevate treeningviiside spetsiifika jne).

14.  2010. aastal MTÜ Orissaare Sport ja Kaire Nurja poolt algatatud Eesti Saartevahelise spordialase koostöö tulemusel said alguse Eesti Saarte kergejõustiku meistrivõistlused. Teist korda toimunud mängude alade valik oli veelgi suurenenud ja kokku osales 7 saart ja 230 sportlast. Peale kergejõustiku toimusdi mõõduvõtud ka korvpallis, tennises, petankis, rannavolles ja maratoni jookus.

15.  Teist aastat korraldati Raimo Tamme eestvedamisel Saaremaa lahtised MV lamades surumises, mis tõi tänavu kokku tõelise plejaadi raskejõustiklasi.

16.  MTÜ Orissaare Sport korraldas  Orissaare staadionil 23. oktoobril jooksu „Näita, et hoolid“. Kaailma eripaigus toimuvate jooksude mõte on teadvustada nälgivate laste probleemi ning toetada organisatsiooni Save the Children (Hoidkem lapsi) algatust pöörata tähelepanu puudustkannatavatele lastele. Heategevusjooksudel läbitakse täismaratoni 42 195 meetri pikkune distants. Koolilapsed ja kohalikud spordisõbrad jooksid selle läbi teatejooksuna.

17.  Jätkus spordialane koostöö Eesti suurte spordiklubidega Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, Tartu Kalev ja Pärnu Korvpalliklubi.

18.  Algamas on koostöö Kaitseliidu Saaremaa Malevaga, mille tulemusel hakkab MTÜ Orissaare Sport kordineerima Ida-Saaremaal Kaitseliidu noorte sporditööd.

Järgmisel 2014. aastal ootavad Orissaare spordisõpru ees mitmed huvitavad spordiüritused -kus on võimalik ise kaasa lüüa ja kui ka suurüritusi kõrvalt jälgida.

Soovin kõikidele jõudu ja jaksu treenimisel!

Andla Rüütel

AASTARAAMAT 2013